reklama
13 luty 2023

Kto mówi - sieje, a kto słucha - zbiera

zdjęcie: Kto mówi - sieje, a kto słucha - zbiera / pixabay/1452077
Światowy Dzień Radia, jakże ważnego źródła informacji, rozrywki i kultury, a także jednego z najbardziej powszechnych i dostępnych mediów, obchodzony jest na całym świecie 13 lutego.
REKLAMA
W ciągu ponad stu lat swojego istnienia radio przeszło wiele zmian i ewoluowało, aby dostosować się do potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Obecnie radio jest dostępne w wielu formach, w tym tradycyjnych stacji nadawczych, aplikacji internetowych i smartfonów.

Radio

Medium komunikacji masowej, które polega na transmisji dźwięku przez falę radiową. Umożliwia słuchanie muzyki, wiadomości, programów rozrywkowych i innych treści w formie audycji na żywo lub nagranych.

Historia

W 1887 r. Heinrich Herzow udowodnił, że fale elektromagnetyczne naprawdę istnieją. W 1891 r. Edouard Branly stworzył detektor do wykrywania fal Hertza, a rosyjski pionier radiotelegrafii Aleksander S. Popow cztery lata później skonstruował pierwszy odbiornik do odbierania tych fal i elektromagnetyczną antenę.

Zwieńczeniem tych następujących po sobie genialnych odkryć było wysłanie 28 marca 1899 r. przez Guglielmo Marconiego pierwszego radiotelegramu ze stacji South Foreland w Anglii do oddalonej o 50 km miejscowości Wimereux we Francji. Za datę powstania radia uznaje się jednak rok 1901 r., kiedy to Marconiemu udało się przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk.

Drugim do piastowania miana twórcy radia był Nicola Tesla. Ten skonstruował cewkę wysokonapięciową wysyłającą silne fale elektromagnetyczne, Marconi urządzenie to bez jego zgody wykorzystał przy konstrukcji swojego radia. Tesla również pracował nad urządzeniem, które mogłoby odbierać fale elektromagnetyczne, ale w 1900 roku o kilka dni w pokazaniu światu radia ubiegł go Marconi.

Od 1974 r. Polskie Radio nadaje 24 godziny na dobę. Do wyboru jest Program I, II oraz kulturalna Trójka, ulubiona przez młodzież lat 70. i 80. W roku 1990 rozpoczyna emisję radio RMF (Kraków) – pierwsze polskie radio niepubliczne słyszalne w całej Polsce; w tym samym roku zaczyna nadawanie Radio ZET (Warszawa). Dzisiaj działa wiele radiostacji, każdy może wybrać swój ulubiony program, szczególnie że od końca lat 90. XX w. sukcesywnie pojawiają się stacje tematyczne (Radio JAZZ, Radio CLASSIC, TOK FM).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kamień Pomorski
6.2°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kamieniu Pomorskim