reklama
kategoria: Kraj
1 lipiec 2024

Małopolska bez nowego marszałka; Kmita po raz czwarty nie uzyskał potrzebnej większości

zdjęcie: Małopolska bez nowego marszałka; Kmita po raz czwarty nie uzyskał potrzebnej większości / fot. PAP
fot. PAP
Ani poseł Łukasz Kmita (PiS), ani wojewoda Krzysztof Jan Klęczar (PSL) nie został w poniedziałek na sesji nadzwyczajnej wybrany na marszałka Małopolski. W głosowaniu tajnym żaden z kandydatów nie uzyskał potrzebnej większości. Dla Kmity była to czwarta porażka w wyborach na ten urząd.
REKLAMA

Klęczara poprało 19 radnych, Kmitę – 16. Głosowało 39 radnych, ważnych było 35 głosów, nieważnych – cztery. Kandydaturę Klęczara nieoczekiwanie zgłosiły w poniedziałek kluby Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi-Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kmitę nieustannie rekomenduje prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W 39-osobowym sejmiku do wyboru na marszałka kandydat potrzebuje większości 20 głosów.

Była to w poniedziałek druga próba wyboru marszałka, a czwarta od 6 maja. Wcześniej w poniedziałek przed sesją nadzwyczajną odbyła się sesja zwyczajna, podczas której żaden kandydat nie uzyskał potrzebnej liczby głosów do objęcia urzędu. Kmita na sesji zwyczajnej nie uzyskał większości, mimo że decyzją władz centralnych partii radnych PiS obowiązywała dyscyplina głosowania.

Na wtorek na godz. 18 przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda zwołał kolejną sesję, na której nastąpi piąta próba wyboru włodarza województwa.

"Mam nadzieję, że kolejne wybory przyniosą pozytywne dla Prawa i Sprawiedliwości rozstrzygnięcie" – powiedział Kmita po ogłoszeniu wyników. Poseł zamierza po raz piąty walczyć o urząd marszałka.

Klęczar z kolei nie planuje po raz kolejny kandydować. "Dziękuję za głosy. Niniejszym ogłaszam, że projekt, z którym wyszliśmy w dniu dzisiejszym, został przetestowany, uzyskał wynik przyzwoity, jednak nie uzyskał akceptacji. W związku z powyższym w dalszym ciągu ja ścigał kolegi Kmity nie będę i jestem głęboko przekonany, że już niedługo większość sejmikowa zgłosi kandydata na marszałka, który uzyska szeroką aprobatę i nie będzie to moja skromna osoba" – oświadczył Klęczar.

Przed głosowaniem Rafał Stuglik z PiS, który zgłosił Kmitę jako kandydata, zaapelował do PiS o jedność. "Nie było nigdy w historii sejmiku Małopolski, nie wiem czy i w Polsce, (sytuacji) by tyle razy podejmować próbę wyboru marszałka. Liczę, że tym razem radni uszanują wybór i kandydaturę pana posła Kmity" – powiedział.

Z kolei Stanisław Sorys, zgłaszający Klęczara w imieniu TD-PSL i KO, podkreślił, że we wcześniejszym głosowaniu tego dnia kandydat ten uzyskał lepszy wynik niż Kmita (Klęczar - 18 głosów, Kmita – 14). "Zgłaszamy człowieka, który jednoczy wszystkie te strony – Krzysztofa Jana Klęczara" – uzasadniał radny Trzeciej Drogi.

Zgodnie z przepisami sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czyli do 9 lipca. Jeśli to nie nastąpi, konieczne będą nowe wybory.

Według nieoficjalnych informacji na kandydata rekomendowanego przez władze PiS nie chcą głosować radni skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej Beaty Szydło i Andrzeja Adamczyka. Centralne władze partii zapowiedziały, że wobec "buntowników" zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Po pierwszej nieudanej próbie wyboru (6 maja) Jarosław Kaczyński zdecydował o powołaniu Kmity na przewodniczącego małopolskich struktury PiS w miejsce posła Andrzeja Adamczyka. Zaś ostatnią sesję (1 lipca) poprzedziło zawieszenie dyrektora kancelarii sejmiku małopolskiego Michała Ciechowskiego w prawach członka PiS.

PiS w 39-osobowym sejmiku ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska - 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Łukasz Kmita (ur. 1985 w Olkuszu) w latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS. Bez powodzenie kandydował w wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa. Z wykształcenia jest politologiem (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu). Studiował też m.in. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

Krzysztof Jan Klęczar (ur. 1982 w Oświęcimiu) w grudniu 2023 r. został wojewodą Małopolski. Wcześniej był burmistrzem Kęt. Szefuje małopolskiemu PSL. Z wykształcenia jest zootechnikiem (mgr inż. - Akademia Rolnicza w Krakowie) i psychologiem (mgr - Uniwersytet SWPS w Warszawie).(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mrr/ wus/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kamień Pomorski
6.7°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kamieniu Pomorskim