reklama
kategoria: Kraj
11 kwiecień 2024

Żołnierze NATO stacjonujący w Bemowie Piskim posadzili las

zdjęcie: Żołnierze NATO stacjonujący w Bemowie Piskim posadzili las / fot. PAP
fot. PAP
Stacjonujący w Bemowie Piskim żołnierze z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji wzięli w czwartek udział w sadzeniu lasu. Leśnictwo Grądówka przygotowało 2,5 tysiąca sadzonek dębu i lipy - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
REKLAMA

Wiosenne sadzenie lasu przez żołnierzy z wielonarodowej grupy bojowej NATO z Bemowa Piskiego zostało przygotowane przez nadleśnictwo Drygały - leśnictwo Grądówka. Do akcji sadzenia nowego lasu na powierzchni 0,5 hektara zaproszono 40 żołnierek i żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji oraz współpracujących z nimi polskich żołnierzy.

Leśnicy przygotowali 2,5 tysiąca sadzonek dębu i lipy wyhodowanych w szkółce leśnej. Zostały one wcześniej przełożone do dołu i przysypane ziemią, by korzenie młodych drzewek się nie przesuszyły. Obszar do obsadzenia szczegółowo oznaczono.

Przed przystąpieniem do pracy nadleśniczy Michał Sobecki przeprowadził szkolenie. Było to niezbędne, ponieważ żołnierze przyznali, że nigdy nie sadzili lasu.

Na rozpoczęcie prac sygnaliści zagrali sygnał myśliwski - powitanie. Żołnierze w parach przystąpili do pracy. Sadzonki posadzone zostały w określonych odległościach - metr między sadzonkami i 1,5 metra między bruzdami.

"Żołnierze wykazali zaangażowanie. Sadzonki, które posadzili będą rosły przez co najmniej 100 lat. Akcja ma walor edukacyjny. Żołnierze nauczyli się, jak sadzić konkretne gatunki drzew"- powiedział rzecznik RDLP w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Dodał, że do sadzenia wybrano gatunki liściaste, czyli lipę i dąb, ponieważ one są korzystne z punktu widzenia tego konkretnego siedliska leśnego. Przez najbliższych kilkanaście lat nowa powierzchnia lasu będzie pielęgnowana m.in. wyrywane będą chwasty, a sadzonki przerzedzane.

Aby młodych drzewek nie zniszczyły zwierzęta, pracownicy lasu grodzą obszar z nasadzeniami, albo spryskują specjalnymi preparatami, które zniechęcają zwierzynę do ogryzania pędów wierzchołkowych. Stosuje się np. substancje zawierające tłuszcz owczy. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kamień Pomorski
6.2°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kamieniu Pomorskim